Scubani
Scubani
Scubani
Scubani
Scubani Scubani Scubani
HOME /  Artykuły /  3.Co kursant wiedziec powinien..... /
Co kursant wiedzieć powinien?
Co kursant wiedzieć powinien……
W poniższym artykule postaram odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania osób rozpoczynających szkolenie lub podnoszących poziom wyszkolenia.
 
 
1.Jakie warunki zdrowotne powinienem, powinnam spełniać zapisując się na kurs nurkowania?
    
     Nurkowie zawodowi oraz wojskowi muszą cechować się idealnym zdrowiem i doskonałą kondycją fizyczną , w przypadku nurkowań rekreacyjnych wymagania zdrowotne są nieco niższe –jednak istnieją kwestie medyczne które niestety dyskwalifikują z nurkowania .
Należy tutaj wymienić: astme okrzelową , choroby płuc, cukrzyca , epilepsja, utraty przytomności, choroba wieńcowa, duże nadciśnienie. W tym miejscu nadmienić trzeba że to nie instruktor podejmuje decyzje o zakwalifikowaniu na kurs, każdy kursant jest badany przez lekarza z uprawnieniami do kwalifikowania płetwonurków. Jest to jedno z niewielu obostrzeń występujących na kursie pozwala natomiast wyeliminować w późniejszym okresie sytuacje które mogłyby doprowadzić do poważnego urazu.
 
 
2.Czy muszę od razu kupować drogi sprzęt żeby uczestniczyć w kursie nurkowania?
    
     Rozpoczynając kurs nurkowania nie musisz kupować całego sprzętu- Nasza Szkoła Nurkowania dysponuje zapleczem sprzętowym które w ramach ceny kursu otrzymujesz na zajęcia praktyczne.
Odrębną sprawą jest zakup tzw. ABC czyli płetw, maski ,fajki-są to elementy wyposażenia które są indywidualne dopasowywane i sensownym wydaje się zakup takiego właśnie ABC ,bo przecież maska ma kontakt z naszą buzią i nosem, płetwy z naszymi stopami, a fajkę trzymamy w ustach. Nie należy oszczędzać na sprzęcie ABC ponieważ w sytuacji kiedy połkniemy bakcyla nurkowania będzie on nam służył niezawodnie długi czas.
Jakie płetwy- wyróżniamy płetwy kaloszowe ( ubierane na gołą stopę) oraz paskowe ( ubierane razem z butem). Chcąc w pełni korzystać z ich możliwości należy uświadomić sobie iż do pływania po powierzchni np. treningi basenowe –najlepsze są płetwy kaloszowe. Polecić tutaj mogę płetwy firmy Mares Plana avanti tre, Cressi Frog. Jeśli chodzi o płetwy paskowe to różnią się one od kaloszowych powierzchnią pióra oraz jego twardością. Tutaj wymienić należy godne polecenia –płetwy Dive system Jet Fin ,Scubapro Jet Fin lub też nieco lżejsze Mares Plana Avanti Quatro-te ostatnie od razu należy ulepszyć zakupując komplet sprężyn. Jeżeli chodzi o maski nurkowe to należy kupować sprawdzone produkcje o małej objętości wewnętrznej np. Technisub Look, Cressi Matrix.
Co do fajki nurkowej to bardzo fajnym rozwiązaniem jest Technisub Air Dry P/V.
 
3.Czy wybrać szkolenie prowadzone w ciepłych wodach czy też w Polsce.
 
   Odpowiedź brzmi-oczywiście że w Polsce, powodów jest kilka.
   1.Polskie wody to wody o dość ograniczonej przejrzystości i,dość płytko robi się ciemno a i warunki termiczne są trudne-więc po co szkolić się właśnie tutaj?  Lepiej podczas szkolenia włożyć trochę wysiłku i zaaklimatyzować się do gorszych warunków po to właśnie by gdy będą one lepsze móc się cieszyć spokojnym nurkowaniem.
 
   2.Przebieg szkolenia to na początku dość duże obciążenie : spora dawka nowych informacji, wysiłek fizyczny, ciężki sprzęt czy wreszcie zmęczenie mogą wpływać na wykonywane ćwiczenia. Szkolac się w kraju nie jesteś  zobligowany ( a ) terminem kończącego się urlopu…jeżeli jesteś zmęczony (a) możesz umówić się z instruktorem w dowolnym terminie wtedy kiedy poczujesz się na siłach.
Rozpoczynając szkolenie za granicą w sytuacji np. przeziębienia w czasie kursu –jego ukończenie może być niemożliwe. Będąc w kraju niema tego problemu –wystarczy się wyleczyć i umówić na kolejne zajęcia z instruktorem
 
   3.Wyjeżdżając na urlop za granice jedziemy odpocząć-kurs nurkowania jest zabawą ale również wymaga poświęcenia czasu-którego na urlopie zazwyczaj tak  bardzo nam brakuje.
    
 
   4.Co nie wchodzi w cenę szkolenia.
Stoję na stanowisku że trzeba na początku ustalić wszelkie koszta żeby póżniej uniknąć sytuacji kiedy student (ka) muszą dopłacać do kwestii o których nie byli wcześniej informowani.
Co nie wchodzi w cenę szkolenia:                                                                                                                 
-badania lekarskie (koszt 50 zł-ważne 12 m-cy)
-koszty wstępu na bazy nurkowe ( 25 zl za cały dzień)
-w przypadku zajęć basenowych ,wejściówka na basen ( 9 zł)
-sesje poprawkowe-jeżeli konieczne jest wykonania dodatkowego nurkowania poza ilością oferowana w ramach kursu –nurkowanie takie jest odpłatne (ok. 100 zł za dzień nurkowy)
 
 
Jeżeli nasuwają się wam jeszcze jakieś pytania proszę o kontakt  kuba@scubani.pl Postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości.
 

projekt i wykonanie: cms.com.pl